Jdi na obsah Jdi na menu
 


1) Tipy

 

a) Ihned po vstupu do hlavního menu si snižte nastavení vašeho rozlišení o jeden stupeň. V prvních misích to nebudu rozdíl, ale při bojích ve městech se hra poněkud cuká.

 

b) Vyvarujte se střetům s více nepřáteli. Více jak dva stejně nezvládnete.

 

c)Řízení letadel se od Battlefieldu 1942 moc neliší. Pokud jste se s nimi naučili létat, nebudete mít nejmenší problém. (dost mi pomohl datadisk Secret wepons). Rozdílem jsou však vrtulníky. Vaše první pokusy jistě skončí ve stromech, ve vodě nebo vrtulník obrátíte na záda (ehm, no, vlastně na vrtuli).

 

d)Vždy se držte některého z vašich vojáku. Sám nemáte moc šancí na přežití.

 

e)Používejte vysílačku. Např. když vám hrozí výbuch vozidla, ve kterém se zrovna nacházíte, použijte rozkaz vyskočit (standartně F6).

 

f) Kryjte se za čímkoliv a jakýmkoliv způsobem. Mapy a terén nejsou moc přehledné. Většinou ani nevíte, kdo vás dostal.

 

2) Popisy vojáků a techniky

 

Pozn. - U každého vojáka máte nyní možnost vybrat si ze dvou dalších. Tzn., že například Assault má dva poddruhy, ze kterých si vyberete. Můžete si také vybrat tělo vojáka a jeho obličej. Vybavení se u některých misích mění !

 

Všechny názvy jsou podle překladu (češtiny), kterou lze stáhnout na internetu. Byla také přílohou CD 2 v Gamestaru - číslo 62.

 

1. U.S.A. - pěchota

 

a) Assault - Standardní voják, který se hodí pro jakýkoliv útok. Je vybaven nožem, pistolí M1911, M16-kou, granáty a dalekohledem. Druhou možností je opět nůž (mají ho všichni „demokratičtí“ vojáci, proto dále nebude uváděn stejně jako pistole M1911 a dalekohled), pistoli M1911, granáty a brokovnici Mossberg 500.

 

Speciální jednotky obdrželi pistoli M-19, samopal Car-15 nebo Car-15/XM148 (připevněný granátomet). Jako jediný voják má u sebe lékarničku. Největší starosti mu dělají tanky a ostřelovači.

 

b) Engineer - Opravář, jak má být. Má u sebe vše na opravu/demolici vozidel. Jeho společníkem je puška M14, která dost kope, takže musíte mít štěstí, abyste vůbec někoho trefili. Dále miny Claymore, opravářský klíč a svářečku, se kterou poškodíte jakýkoliv druh

techniky. Další verze je protipěchotní mina a minomet.

 

Speciálové mají trhavinu C4 sdetonátorem.

 

c) Machinegunner - Vybavením mu je kulomet M60, granátomet M-79 nebo raketomet L.A.W. Je to můj nejoblíbenější člen, protože se ubrání všemu. Hodí se pro podporu a krytí družstva. Nebojte se sním pokropit vrtulník.

 

d) Sniper - Má pušku M40 nebo M16 soptikou. Namísto granátu má dýmovnici, přes kterou není možné vidět téměř nic. U speciálů je to stejné.

 

2. U.S.A. - technika

 

Výběr vojenských prostředků je úctyhodný. Od aut až po vrtulníky, ale pěkně popořadě.

 

a) čluny :

 

říční hlídkový člun - Na přídi má upevněný dvouhlavňový kulomet a na zádi kulomet M60. Vhodný pro rychlé přepady a podporu zmoře. Proti tankům a obrněným vozidlům nemá šanci.

 

Tango -  Po stranách dvě kulometné věze a vzadu dělo. Na přední části je heliport pro vrtulník, ale trefit se na něj je nadlidské umění (a myslím i nadbootovské J).

 

b) tanky :

 

Patton - jako každý tank má i tenhle na věži kulomet.

 

M-110 - samohybné dělo s dalekým dostřelem, ale velice slabým pancéřováním. Má pozice pro dva vojáky, ale nejsou nijak kryti, proto je lepší zbavit se posádky než samotného děla.

 

c) vozidla :  (nejsou to přímo vozidla, ale ten zbytek, který jsem nikam nezředil.)

 

M113 - APC nebo-li obrněný transportér a také obojživelný. Místo pro střelce u kulometu a řidiče + osádku vzadu. Vpřepravních prostorech si můžete doplnit munici a ošetřit se.

 

M.U.T.T.  - jeep s odpalovacím raketovým systémem místo kulometu. Účinný zejména proti jiným jeepům. Místo pro tři lidi. Jeden řídí, druhý střílí rakety a třetí sedí na místě spolujezdce a kryje je vlastními zbraněmi.

 

d) vrtulníky :  A je to tady. Chlouba celého Battlefieldu a války ve Vietnamu. Je docela obtížné s nimi přistát, ale jak se to naučíte, tak nic jiného používat nebudete. Amíci mají čtyři.

 

Cobra - bojový vrtulník, který je vybavený raketami, kulometem a řízenými střelami. Pozice pro dva. Jeden pilotuje a stílí rakety, druhý střlí zkulometů a naváděných střel.

 

Bojový Huey -  Vybaven kulometem a raketami Opět pro dva a stejné funkce jako Cobra.

 

Ach-47 -nebo-li Chinook. Přepravní vrtulník. Trochu neobratný, ale jinak dobrý. Po stranách má kulomety M60 a vzadu může pěchota krýt vrtulník vlastními zbraněmi. Místo pro šest lidí, ale dozadu se jich vejde více.

 

Huey - Přepravní vrtulník. Po stranách opět dva kulomety a podpora posádky z obou stran. Je vhodný hlavně pro přepravu odříznutých pěchotních družstev.

 

e) stíhačky :  

 

A-7 Corsair - No, u stíhaček klasika. Kulomet a řízené střely.

 

F4 Phantom - zde se můžete s kulometem rozloučit. Má rakety a …… napalm. Ano, čtete dobře - napalm. Smrtící zbraň pro skupinku Vietnamčíků. Bohužel skoro ihned uhasne, ale na upálení těch nezbedníků to stačí. Škoda jen, že máte pouze tři kanistry.

 

3. Vietnam - pěchota

 

a) Assault - Vietnamčík vybavený samopalem AKMS. Dále granáty, pistol TT-33 a naprosto bezcenný plantážní nůž(opět ho mají všichni jako Tokarev TT-33 a granáty). Druhá verze je kulomet Typ-53.

 

Vietcong obdržel AK-47 nebo lehký kulomet RPD.

 

b) Engineer - Má samopal MAT-49; minomet, klíč a svářečku. Také nástražné výbušniny a oštěpy Pungi (hezká zbraň, zabodnete je do země a ten, kdo běží se napíchne).

 

c) Machinegunner - Vietnamci kulometčíky nemají - pouze u Assaultu, takže používají pušky Typ-56 a raketomet RDP-2. Druhá varianta je pouze raketomet Sa-7 stepělně naváděnou střelou.

 

d) Sniper - Vybavení je zde také skromné. Jediná sniperka je M91/30. Nabijí se po jednom náboji. Ten druhý má opět pušku Typ-56. Tito vojáci disponují ještě ježkem. Je to účinná a málo viditelná zbraň. Hodíte je na zem  a au… . Nepříjemné.

 

4. Vietnam - technika

 

a) čluny : 

 

přepraní člun - No, tak tady je pouze jeden a ješte stojí za h…. . Je to pouze přepravní člun a bohužel nemá žadný kulomet, no prostě nic. Pokud do něj naběhnete všichni a plně ho obsadíte, tak to už je jiná. Jeden řídí a čtyři strílejí ven z člunu vlastními zbraněmi. Svému americkému protějšku se však nemůže rovnat.

 

b) tanky - Tahle skupina je o dost silnější.

 

PT-76 - lehký tank, ale smrtící pro pěchotu a nepřátelské čluny (výhoda je, že je obojživelný)

 

T-54 - Tank sovětské výroby ( jako většina zbraní Vietnamců). Silnější než PT-76, ale pomalejší.

 

c) vozidla :

 

464 - jeep vybavený kulometem. Pozice pro tři, jinak stejný jako M.U.T.T.

 

ZSU Šilka - protiletadlový čtyřhlavňový kanón. Trochu neobratný a pomalý. Letadla taky moc netrefí, ale vrtulníky ano. Lze ho použít proti pěcotě i tankům, ale málokdy zvítězíte.

 

Motorka - obyčejný skútr pro přepravu. Opět dva lidé, jeden řídí a druhý ho zezadu kryje. Je rychlá, ale při sebemenším poškození exploduje.

 

M46- polní dělo, které se vyskytuje jen na několika mapách. Silné proti pěchotě a tankům, ale rychle mu dojdou náboje.

 

BTR-60 - Obojživelný transportér skulometnou věží. Místo pro šest lidí.

 

BM-21 - obdoba ruských kaťuší, ale smenším počtem raket a menší účinností. Vhodný proti pěchotě.

 

d) vrtulníky :

 

Mi-8 - přepravní vrtulník. Neobratný a naprosto bez výzbroje. Jediné krytí je opět pěchota vadu. Má jednu výhodu. Pokud vzlétne, tak je vněm spawnpoint.

 

Mi-18 - Bojový vrtulník. Má pouze rakety.

 

e) stíhačky :

 

Mig-17 - Kulomet veoředu a rakety. Prostě klasika.

 

Mig-21 - Obdoba Migu-17, ale jiná kamufláž a vyšší rychlost.

 

3) Návod

 

1. Operace Revírník

 

Mapa plná řek a mostů a také pozic pro krytí. Vhodná pro obranu, ale těžká pro útok.

 

USA -  Vaši přátelé zautočí na pozici E4. Vy však vemte jeep a uhánějte do týlu nepřítele na F4 nebo udělejte vzdušný výsadek na E2. Pak už stačí jen postupovat. Nepřítel sice zabere tyto pozice, ale bude mít o dost míň vstupenek než vy.

 

Vietnam - Co nejrychleji se dostaňte na F4, tato pozice vám zřejmě zůstane, protože se tu vždy objeví nějaký Vietnamec. Potom převezměte americkou pozici na E4. Výhodná je podporá výsadkového vrtulníku. Pokuste se zabrat i americkou základnu na E8. Dost dlouho to trvá, ale ta techniky za to stojí.

 

2. Operace ohnivý šíp

 

Dva ostrovy. Na jednom Vietnamci a na druhém ARNV ( Vietnamci bojující a Amíky). U základen lze zničit radary a zpomalit tak zrození nových vojáků.

 

USA - Ihned se dostaňte na pobřeží (D5) (dobrá je loď Tango nebo vrtulník) a zaberte alespoň dva body, a to pláž a malý ostrůvek. Vrtulníkem se dostaňte na hlavní základnu a zaberte ji.

 

Vietnam - Stačí pouze bránit pozice, ale stejně se to nepovede. Dobrá je třeba pláž. Pozor na napalm!

 

3. Údolí La Drang

 

Mapa plná kopců, stromů a nepřehledného terénu. Uprostřed americká vlajka a okolo ní vietnamské pozice. Podporou Američanům je základna na severu, na níž jsou vrtulníky a stíhačka.

 

USA - Je naprosto jedno, kam zaútočíte, protože kvítězství budete potřebovat téměř všechny pozice. Můžete také podpořit postup pomocí vrtulníku zhlavní základny. Nezapomeňte na obranu vaší předsunute pozice, její ztráta by mohla znamenat rychlou prohru.

 

VIETNAM - Proveďte masivní útok na nepřátelskou pozici. Pomocí kanonů podpořte postup pěchoty. Pak se vydejte na americkou základnu.

 

4. Přistávací zóna Albany

 

Pro Američany poměrně obtížná, ale pro Vietnamce jednoduchá mise.

 

USA - Ihned zeberte některý bod na mapě. Nejlépe vzadu vúdolí. Musíte si chvátnout, protože N.V.A. je rychlejší.

 

VIETNAM - Zmocněte se neutrálních pozic dřív než nepřítel. Braňte pozice nejblíže knepřátelskému táboru, jinde totiž útok nebude. Před koncem pozor na nový spawnpoint, který je vrukou Amíků.

 

5. Operace Hasting

 

Mapa plná řek, močálů, kopců a nepřehledného terénu. Mezi spawnpointy jsou poměrně velké vzdálenosti, takže čekání na posily se může stát osudným.

 

USA - Použijte vrtulník a počkejte, až nasedne zbytek jednotky. Porveďte výsadek na pozici C4. Zmocněte se plantáže na B5. Pravděpodobně zde již budou Vietnamci, ale máte vrtulník. Až se vám podaří převzít všechny body, tak se vydejte na ves. Odrážejte útoky, dokud nepřijde konec.

 

VIETNAM - Obsaďte ves, plantáže, chrám a postupujte kupředu. Není špatné pomocí vrtulníku zabrat americkou základnu na E7.

 

6. Operace Irwing

 

Na jednom ostrově Američané, druhý je neutrální a třetí plný Vietnamců. Poměrně přehledná mapa, ale dost vysoké kopce pro vrtulník, takže je občas musíte obletět, a to zdržuje.

 

USA - Vysaďte vrtulnikem, člunem nebo M113kou vaše hochy na pozici vesnice - D4. Kryjte postup vašich vojáku a dobyjte most na E4. Vraťte se kvesnici a zaútočte na kopec - D3. Vietnamcům začnou ubývat body.

 

VIETNAM - Snažte se, aby se nepřítel za žádnou cenu nezmocnil ani jednoho vašeho objevovacího bodu.

 

7. Hue - 1968

 

Hezké město, plné domů a uprostřed chrám. Na severozápadě vysoká věž, do které bohužel nejde zalézt.

 

USA - Po mostě se dostaňte až kpozici C4. Potom útok na D6 a ofenzívu kchrámu na D5. Braňte pozice zuby nehty a měli byste snadno zvítězit.

 

VIETNAM - Zmocněte se pozice E5 a pak se vydejte na D4. Podpořte útok na chrám a zažeňte nepřítele zpět kmostu.

 

8. Quang Tri - 1968

 

Opět hezké město. Mapa je trochu menší než jste zvyklí, ale o to větší budou přestřelky ve městech..

 

USA - Na začátku máte spousty bodů, ale na mapě není žádný nepřátelský. Zanedlouho se to změní. Vietnamci útočí na většinu vašich pozic. Nedá se toho moc poradit. Braňte své pozice za každou cenu.

 

VIETNAM - Něco podobného jako před tím u USA. Opět nevidíte nepřátelské pozice. Vaše pozice je o něco výhodnější než jejich, takže zvolte útok. Po zabrání některé pozice už to je hračka.

 

9. Pád Lang Vei

 

Poměrně velká mapa, kterou lze využít jakkoliv. Bohužel je bitva ve tmě a přehlednost je o něco menší.

 

USA - Nejdříve zaútočte na pozici F6. Tím získáte převahu a můžete si dovolit další výpady do nepřátelského území. Podpořte při obraně pozice E4 a C4. Pak můžete útočit na Vietnamce.

 

VIETNAM  - Zničte body G4 a E5. /tok musí být rychlí, jinak přijedou americké tanky. Po úspěšném získání těchto bodů můžete otravovat Amíky, jak se vám zachce J.

 

10. Obsazení Hue

 

Trochu se to tu od minulých let změnilo. Přibylo několik trosek a ubylo počtu stojících baráků.

 

USA - Začínáte téměř sničím, takže se zmocněte bodu na C5. Nyní pozice D6 a C4 (ať už bránit nebo zabrat). Nakonec se vydejte kchrámu (pardon, jsou to spíš trosky, ale to je detail) na mapě označeném jako D5.

 

VIETNAM - Nic zde nepotřebujete. Máte převahu a budete ji mít také na konci. Stačí pouze ubránit  pozici C5, na kterou vedou časté útoky. Pravděpodobně ho však budete bránit sami, ale alespoň si zastřílíte.

 

11. Obléhání Khe Sahnu

 

Mapa, která navazuje na pád Lang Vei. Je to tu trochu jiné, hlavně vaše původní základna je pole spískem a ta nová stojí na vyšším kopci.

 

USA - Zaútočte na bývalou základnu (E5). Připravte se na rané útoky na plantážní městečko (C5). Pomocí vrtulníku se dostaňte na pozici B4 a zaberte ji.

 

VIETNAM - Ihned zaberte plantáže na C5. Přestanou vám utíkat body. Pak se vydejte dál směrem do vnitrozemí a zabírejte pozice. Hlavní základna USA je na D3. Má hodnotu dvou bodů (ubírání nepřátelských bodů je rychlejší). Její zabrání tedy znamená konec Američanů. Můžete využít výsadkový vrtulník.

 

12. Ho Či Minova stezka

 

Není to přímo mapa, vše se odehrává vjednom údolí, takže krytí proti tankům je minimální L

 

USA - Naprosto lineární mise pro obě strany. Stačí pouze postupovat kupředu a brát spawnpoity pod svou vlajku. Dobrá pro začátek je třeba pozice D3. Přestane vám utíkat čas.

 

VIETNAM - No, jen ustupujte. Americký tlak je velký a sami ho neodrazíte. Můžete je zdržet pomocí děl (E5). Ke konci už se budete statečně bránit, protože všichni vaši spolubojovníci se bodou rodit na jediném bodě.

 

13. Kambodžská invaze

 

Je to pokračování předchozí mise, akorát že tentokrát útočí Vietcong. Jsou zde téměř stejné pozice. Mapa je jen o kousek posunutá o nějaký ten bunkr.

 

USA - Karta se obrací. Váš útok nemá šanci přežít, proto se odeberte kústupu.

 

VIETNAM - Musíte se probít dopředu, kvůli utíkání vstupenek. První pozice prorazíte, ale dál se nedostanete. Ani po okolních mostech. Vždy tam bude nějaký ten Amík, aby vám zkazí radost.

 

14. Quang Tri - 1972

 

Další pokračování. Změna města je podobná jako vHue. Opět trosky.

 

USA - nevidíte pozice nepřítele, ale brzy vám nějakou zabere. Braňte se a pozice si vezměte zpět.

 

VIETNAM  - Stačí pouze útočit na nepřítele.

 

KONEC.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář