Jdi na obsah Jdi na menu
 


Call of Juarez - ryzí western

Westernové prostředí se ve hrách dosud příliš neprosadilo, přesto je díky své atmosféře ideálním materiálem, o čemž jednoznačně přesvědčuje Call of Juaraz od polského Techlandu, který může směle kandidovat na překvapení roku! + VIDEO STREAM


Call of Juarez Polská společnost Techland by se ráda stala jedním z velkých hráčů na trhu počítačových her. První krůčky učinila poměrně kvalitní sérií akčních titulů Chrome, jež se zanedlouho může těšit na právoplatný druhý díl, vydala několik lehce nadprůměrných závodů a nyní dokončila svůj dosud zřejmě největší projekt, který sklízí pochvalné recenze po celém světě. Úspěch je o to překvapivější, že coby téma posloužil nepříliš využívaný Divoký západ a hra je laděna do ryzích kontur westernovky. To, do čeho se Američané pouští na virtuálním poli jen zřídkakdy, vzalo do svých rukou daleké (měřeno od Ameriky, nikoliv od nás) polské studio a převedlo na naše počítače atmosféru odvážných mužů, okořeněnou příhodnými gagy, se vším všudy.

Reverend Ray McCall ve svém kostele už dlouho nedal žádné rozhřešení, ale když najde mrtvolu svého bratra a jeho ženy, má o práci postaráno.


VIDEO

Městečko jako vystřižené z nejklasičtějšího westernu. Přesně to je Hope. Naděje. Možná až trochu kýčovité atributy architektury významně doplňuje hříchem prolezlé obyvatelstvo. Reverend Ray McCall ve svém kostele už dlouho nedal žádné rozhřešení, ale když najde mrtvolu svého bratra a jeho ženy, má o práci postaráno. Byť o trochu jinou, než by se od služebníka božího dalo očekávat. Vyndává z truhly svéCall of Juarez dva revolvery a vydá se za odplatou, jíž vidí v zabití svého synovce – Billyho, který se po letech potloukání vrátil do rodného města a nad bezvládným tělem své matky a nevlastního otce se sešel právě s reverendem. Je nevinen, to však Ray neví.

Call of Juarez je jedinečným zástupcem akčního žánru. Ten často nenabízí možnost zahrát si rovnou za dvě kompletně odlišné postavy, které stojí do jisté míry proti sobě a jejichž osudy se protínají. V perfektně vykreslených charakterech obou hrdinů spočívá velká část kouzla hry. Garantují vám, že reverenda podobného Rayovi jste ještě neviděli. Pohled na jeho zjizvenou tvář dává jasnou odpověď na otázku, co tento světák vyváděl než se uvelebil ve službách božích. Ano, byl to jeden z nejtvrdších pistolníků široko daleko. Rozséval smrt, kam se jen podíval. Nyní v bezvýchodné situaci, kdy vzbouření vesničané zabili šerifa, bere pořádek opět do svých rukou. Často a rád přitom předčítá úderné úseky z Bible, které, ve spojení s perfektním Call of Juarez dabérem, působí skutečně věrohodně a atmosféricky. S Rayem se prostě sžijete během několika minut, ať už chcete, nebo ne.

Že nezapomněl nic ze svého pistolnického umění vám naznačí již první přestřelka, v níž se vám podaří odkrouhnout hned několik protivníků najednou. Tasíte-li totiž pistole, spustí se zvláštní zpomalený režim, přičemž z obou krajů monitoru pomalu přijíždějí dva zaměřovací kříže. Každý pro jednu ze zbraní. Jak se kříže sbíhají, potkají se i s těly nepřátel, které tak s trochou šikovnosti můžete vyřadit najednou. Jakmile dojdou náboje či se zaměřovadla seběhnou, zpomalení končí, zasažení nepřátelé padají k zemi a hra se rozjíždí do normálního tempa, v němž musíte pokosit zbytek. V případě, že střílíte pouze z jedné pistole, můžete se zase těšit z rychlopalby. A aby toho nebylo málo, má svůj smysl i předčítání z Bible, jímž na chvíli ochromíte protivníky, kteří se pak dají snadněji vyřídit. S reverendem si užijete přestřelek dosyta a musíme přiznat, že jsme se při nich dobře bavili. Odpovídající prostředíCall of Juarez jim hraje jedině do karet a padouši jsou poměrně schopní, takže jeho předností s oblibou využívají, byť se tak děje dosti předvídatelným způsobem a žádné velké flexibility se v algoritmech umělé inteligence nedočkáte. Bohatě však stačí, že akční složka neshazuje sama sebe a lze si jí příjemně nerušeně vychutnat.

Bohatě však stačí, že akční složka neshazuje sama sebe a lze si jí příjemně nerušeně vychutnat.

Naproti tomu sedmnáctiletý Billy, jehož pasáže se s těmi reverendovými spravedlivě střídají, musí spoléhat na jiné přednosti než rychlé kolty a neprůstřelnou vestu. Dlouhou dobu dokonce nevlastní žádnou střelnou zbraň, musí si tak vystačit se svým bičem a vrozenou mrštností. Připravte se tak na úplně jiné herní tempo. S Billym je zapotřebí postupovat uvážlivě, pohybovat se ve stínech, pokud možno do poslední chvíle před finálním úderem neviděn. Obzvlášť velký dojem na nás udělala za bouřky odehrávající se mise, v níž musí Billy opatrně přistupovat ke strážím a vyřazovat padouchy jen když zahřmí, aby to nebylo slyšet. Jindy zase bude zapotřebí ukrást koně, samozřejmě opět velmi nenápadně. Jedním z hlavních cílů Billyho je i dovedení Call of Juarez milostného románku s prostitutkou Molly do úspěšného konce, což hře dodává překvapivou šťávu a také se k tomu váží některé úkoly.

Ani Billy však nezůstane pouze u plížení, naopak – časem se i on dostane k mocným zbraním a naučí se s nimi zacházet takřka stejně dobře jako reverend. Když pak nasadí kupříkladu svůj luk, může se rovněž těšit ze zpomaleného času. Nehledě na parádní příležitost projet se na koni, který se skvěle ovládá, a aby toho náhodou nebylo málo, je ve hře několik míst, kde si ze sedla i zastřílíte. To je pak vážně jízda! Nejen Billy a Ray (z toho budete mít v roli Billyho opravdový respekt, což padá na vrub skvělé práci designérů) se mohou těšit z propracovaných charakterů, ale i NPC postavy mají co nabídnout. Šéf saloonu Forrester vypadá jako hospodský rváč, Texas Ranger Bart zase nosí bradku, kterou by mu záviděl i Chudl Norris a vůbec, na každém druhém kroku narazíte na klišé, které vás v tomto případě neznechutí, nýbrž potěší, někdy snad dokonce i nadchne.

Klady a zápory

Plus Perfektní převedení westernu na monitory
Plus Dva hrdinové, dva odlišné herní styly
Plus Dabing

Mínus Vyšší HW nároky
Mínus Multiplayer je plytký

Parádní namluvení jsme již nakousli ve spojení s reverendem a podobně bychom mohli promluvit i o zbytku zvukového i hudebního repertoáru. Grafická stránka hry je moc příjemná, hraje si s nejrůznějšími efekty, rozmazává daleké objekty, ale opravdu dobře vypadá jen na velice výkonných mašinách, dnešní průměr už jí utáhne jen horko těžko.

Připravte se tak na úplně jiné herní tempo. S Billym je zapotřebí postupovat uvážlivě, pohybovat se ve stínech, pokud možno do poslední chvíle před finálním úderem neviděn.

Call of Juarez nás popravdě hodně potěšil, jelikož jsme podobně atmosférickou hru rozhodně nečekali. Natož pak z Polska (nic ve zlém). Rozhodně by se zde našly chyby, pokud byste se je vydali hledat, třeba jako nevyužitý multiplayerový potenciál, technologické bugy a občasné problémy s tempem hry, ale kolem a kolem máme co do činění s jednou z nejlepších akcí celého léta, kterou byste za tak příjemnou cenu určitě neměli minout. Byla by to totiž velká chyba.

Call of Juarez
Minimum: CPU 1,5 GHz, 512 MB RAM, 128 MB 3D karta
Optimum: CPU 2,5 GHz, 1024 MB RAM, 256 MB 3D karta
Multiplayer: Ano
Další informace: použít vyhledávání
Výrobce/distributor: Techland / UbiSoft
Distributor v ČR: Cenega
Oficiální stránka: Homepage
Datum vydání: svět: září 2006 / ČR: září 2006
  Hodnocení: (info) 80%
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář