Jdi na obsah Jdi na menu
 


Dokonalý notebook Asus A8Jp: co chtít více?

Asus A8J je jeden z nejlepších notebooků, které jsme měli na testování. Ideální pro domácího uživatele i profesionála, je kompaktní, tenký, lehký, ale přitom je velice pohodlný a neuvěřitelně výkonný na práci. Přesto však i tento "superman" má slabé stránky. Koupili bychom si jej?


reklama

Test Asus A8J: Core 2 Duo, ATI X1700, 160 GB, širokoúhlé LCD

Při výběru notebooku lze použít hodně různých kritérií. Asus A8J by vyhrál valnou většinu z nich. Je to notebook skutečně příjemné velikosti a neuvěřitelného výkonu. Skutečný zástupce nové vyšší střední třídy, ne-li přímo třídy nejvyšší. Pokud byste tedy podle Asusu chtěli vybírat příští ideální notebook (alespoň papírově), zde jsou parametry ve vyčerpávajícím výčtu:

 • procesor:
 • Intel Core 2 Duo T5600
 • čipová sada:
 • Intel 945 PM Express
 • paměť:
 • 2048 MB alias 2 GB DDR2
 • grafický čip:
 • ATI Mobility Radeon X1700 256 MB
 • displej:
 • 14palcový, širokoúhlý, lesklý, s rozlišením 1280 x 800 bodů
 • pevný disk:
 • 160 GB Seagate, 5400 otáček
 • optická mechanika:
 • multiformátová (+/-, R/RW), dvouvrstvý zápis (+/-)
 • sítě:
 • gigabitová pevná síť LAN, Bluetooth 2.0 + EDR, WLAN 802.11 a/b/g, faxmodem V.90
 • videokamera:
 • rozlišení VGA 640x480 (350 tisíc pixelů)
 • čtečka karet:
 • SecureDigital/MultiMediaCard/MemoryStick/MemoryStick Pro
 • audio:
 • 2 reproduktory na čele a mikrofon
 • klávesnice:
 • plnohodnotná, bez numerické části
 • zásuvné karty:
 • Express Card
 • polohovací zařízení:
 • jednolitý touchpad s posuvnou oblastí
 • standardní rozhraní:
 • VGA, stereo jack, mikrofonní vstup, 5 USB 2.0
 • nadstandardní rozhraní:
 • TV výstup (S-Video), infračervené rozhraní SIR 115.2kb/s, DVI, FireWire IEEE 1394, optický zvukový SPDIF výstup

  Tento notebook má parametrově opravdu blízko k našemu notebooku snů. Právě proto se však zaměříme na to, co by mohl mít ještě navíc, respektive kde zůstává naším snům ledacos dlužen.

  Design - vzhledově lepší dva, konstrukčně za tři

  Začněme u vzhledu. Širokoúhlý stříbrnošedočerný krasavec má oblé rohy, oblé kraje víka displeje, decentní barevné provedení (pokud vám nevadí stříbrná). Víko displeje drží dva panty, okraje sice nejsou zapuštěné (takže něco tenkého se může dostat i v zavřeném stavu mezi víko a základnu), ale víko přiléhá docela dobře. Základna se neprohýbá ani neskřípe ani při větším tlaku - a to i když je konstrukce zcela zřejmě plastová, bez lepších (titanových či hořčíkových) materiálů. Právě absence výztuh se však negativně projevuje na tlakové a tahové odolnosti víka - to se při větším tlaku či ohybu snadno prohýbá. Asus tak dostal první mínusový bod, za konstrukci si vysloužil kvůli použití pouze plastů a nevyztuženého víka pouze lepší trojku (oproti například notebookům IBM řady T). Vzhledově si zaslouží lepší dva (ve srovnání například s Apple Powerbook)

  Vybavení - základ za dva

  Pokračujme u vybavení - co se základních komponent týče, Asus by na tom mohl být ve všech směrech o stupínek lépe. Ale také o několik stupňů hůře. V zásadě lze říci, že ve všech směrech má téměř nejlepší současné vybavení. Procesorově už existuje jen řada T7x00, která přináší oproti použitému procesoru T5600 jenom vyšší takt a dvojnásobnou vyrovnávací paměť (a také téměř dvounásobnou cenu). Použitý procesor Intel Core 2 Duo s taktem 1,83 GHz, s podporou 64 bitů, s dvěma jádry, se 2 MB vyrovnávací paměti a s podporou virtualizace a antivirové ochrany je na tom velmi dobře. Totéž platí o paměti - 2 GB jsou druhý nejvyšší stupeň, pak je již možné doplnit jenom na 4 GB. V tom případě však budete muset někde "udat" současné dva paměťové čipy, protože obě pozice jsou obsazeny.

  Grafická karta ATI Radeon X1700 nabízí 256 MB vlastní paměti a dalších 256 MB si umí nasdílet z operační paměti, což nechává dost prostoru i pro paměťově nejnáročnější hry. Slabší je s výkonem tohoto čipu - v rámci lehkých notebooků patří k nadstandardu, v rámci zcela nejvýkonějších grafik však již krok držet nemůže. Bude však stačit s přehledem na většinu současných her. Přidejte k tomu 14palcový širokoúhlý displej s rozlišením 1280x800 bodů a máte velice příjemnou kombinaci. Displej vykazuje velmi mírně nerovnoměrné osvícení, ale to je asi všechno, co mu lze vytknout - na notebook nabízí rozumné úhly pohledu.

  U disku lze rovnou mluvit o špičce, 160 GB je to téměř nejlepší, co dnes lze koupit - jenom škoda, že jej bude brzdit pomalejších 5400 otáček. Při dané velikosti však nelze koupit rychlejší disk, leda za cenu nižší kapacity. Optická mechanika je výborná, podporuje všechny běžné formáty, chybí zde pouze zápis na zřídka používaná DVD-RAM média. Pokud bychom měli být opravdu puntičkáři, mechanika neumí vypálit na speciální média obrazce - tedy chybí ji podpora technologie LightScribe.

  Celkově má u nás notebook za dva, ale za velmi hezkou dvojku - prakticky ve všech směrech mu chybí jen opravdu malý krůček do toho nejlepšího (a vzhledem k ceně a případně spotřebě to nejlepší snad ani nechceme). [Pro velké zobrazení notebooku z několika pohledů v novém okně klikněte zde.]

  Vybavení - rozhraní a konektivita za lepší dva

  Co se sítí týče, tady notebooku nechybí prakticky nic (i vysokorychlostní gigabitová LAN je zde) - snad jen u bezdrátové sítě WLAN by to mohla být podpora i budoucího standardu 802.11n (Draft-n či Pre-n), ten však ještě není odsouhlasen. Také bychom mohli požadovat jako správní šťouralové podporu bezdrátových mobilních sítí GSM EDGE či UMTS HSDPA, avšak tu má opravdu jen minimum notebooků a rozšiřující kartu lze snadno dokoupit - notebook spolupracoval bez problémů s Internet 4G, stejně jako s T-Mobile EDGE přes Bluetooth.

  U audiosystému je hezká podpora optického SPDIF výstupu, za to chybí linkový vstup (ten však stejně použije jen minimum uživatelů). Čtečka karet je též hezký bonus navíc, i když s podporou pouze tří typů karet (SD/MMC/MS). Též integrovaná videokamera patří k velké výhodě, nejenom pro videokonference, ale například i jako nouzový skener (i když s jen opravdu nízkou kvalitou - má rozlišení pouze 350 tisíc bodů).

  Naprosto fascinující je fakt, že notebook má jak klasický VGA výstup, tak kvalitní digitální DVI rozhraní pro připojení externího displeje. Konečně se našel výrobce, co se nevymlouvá na nedostatek místa - DVI konektor nestojí téměř nic, většina moderních notebooků by ho mohla mít, ale výrobci jej ignorují (a vymlouvají se). Pět USB rozhraní (inteligentně rozmístěné po všech stranách krom čela) a výstup FireWire, společně s televizním S-video konektorem znamenají, že multimediálně téměř není co dalšího požadovat. Potěšením a zklamáním současně je zabudované infračervené očko - je potěšující, že jej notebook má, ale žel disponuje pouze rychlostí 115 kbit/s, tedy standardem SIR, nikoliv rychlejším Fast Infrared (FIR) s rychlostí 4 Mbit/s.

  Ergonomie a použití - pelmele za čistou dvě

  První nepříjemný fakt je velikost 90W adaptéru - není extrémně velký, známe objemem i dvakrát větší. Přesto oproti například IBM ThinkPad T41 či Lenovo ThinkPad R60 je tento adaptér o dobrou třetinu větší (také 90W), oproti Lenovo C100 rovnou o polovinu (adaptér Lenovo C100 je však 65W). Spotřeba notebooku se projevuje na jeho teplotě, při plném provozu je Core 2 Duo evidentně slušný strávník, stejně jako ATI Radeon X1700. Samotný notebook si zachovává jakž takž příjemnou teplotu na dotek (mírně nad venkovní teplotou), z ventilačních otvorů na boku však proudí o poznání teplejší vzduch. Asi bychom si nedávali notebook na holý klín, i samotný Asus varuje, že tento notebook na klín nepatří kvůli případné vyšší teplotě...

  Bez návodu jsme se nemohli dostat do BIOSu notebooku při startu. Co se softwarového vybavení týče, inspirace utilitami IBM/Lenovo je nesporná, ale zatím zůstává v rozsáhlosti softwaru i hloubce funkcí pozadu. Přesto, oproti jiným značkám je tu vidět zřejmý pokrok: velmi podrobné nastavení výkonu a úspor energie, navíc i s přímým přepínacím tlačítkem (tichý mód Quiet Office nám byl velmi sympatický, stejně jako "Super Performance" - pak však jel větrák stabilně). Hlučnost velmi závisí na zvoleném módu a typu aplikace - i při nejvyšším zatížení však není hluk nijak agresivní, oproti například T41 je však notebook slyšet více.

  Hezká je možnost nastavení barev a vyznění displeje pomocí utility Splendid: různá teplota barev, gama korekce, filmový mód, atp. - nám se přesto nejvíce líbil displej na práci ve standardním módu. Též prográmek MultiFrame stojí za zmínku, přidá vedle obvyklých tří symbolů v pravém rohu okna ještě jeden, kde lze zvolit umístění okna v rozích či na druhé obrazovce. Podobně Net4Switch umí nastavit jednotlivým místům, kde se pohybujete, odpovídající parametry pevné či bezdrátové sítě včetně síťové adresy, síťových disků, atd. Opět, jak jsme uvedli na začátku, inspirace technologiemi IBM/Lenovo ThinkVantage je zde zřejmá, na jejich úroveň však zatím Asus nedosahuje - přesto, díky za ně.

  Touchpad je velmi příjemná záležitost a trochu neobvyklá - chybí mu tlačítka, ta jsou přímo v plošce, kterou lze dole zmáčknout stejně jako tlačítka (mikrospínače jsou pod ploškou). Výsledný efekt je skvělý. Vypadá to podstatně lépe (nepřerušovaná plocha touchpadu) a hmatově je to totéž nebo lepší než běžná tlačítka. Klávesnice si na podobné speciality nepotrpí, nicméně notebooku též ostudu nedělá - má příjemný chod, jemný dopad, jasné vedení a rozumné rozložení. Chybí nám tu jasnější oddělení jednotlivých bloků kláves a umístění některých funkčních kláves, ale celkově je to velmi povedená klávesnice lepší patřící do horních 10 až 20 procent notebookových klávesnic.

  Velikost a konstrukce - odfláknuto za horší tři

  Co do rozměrů, asi nejkritičtější jsme vůči výšce - ta by mohla být o pár milimetrů nižší a notebook by byl dokonalý (měří 34,8~37,3 mm). S rozměry o 2 a 4 centimetry většími než formát A4 (335 x 245 mm), notebook přesahuje náš etalon ThinkPad T41 o 2,5 centimetru na délku a je téměř stejně široký (o 4 mm užší) - to je trochu překvapení, protože úhlopříčku displeje mají stejnou a Asus by tak měl být užší o více než 4 milimetry. Mohou za to větší okraje jeho displeje a videokameru ve víku. Asus je též o pár milimetrů vyšší než náš etalon, notebook IBM ThinkPad T41 - zcela viditelně zde úspora plochy vyústila ve větší vertikální integraci a následný nárůst výšky notebooku. Tento nárůst však není nijak dramatický a škodu nedělá. S hmotností 2,39 kilogramu patří k průměrně těžkým 14palcovým notebookům, od skutečně špičkového notebooku bychom v tomto rozměru očekávali hodnotu o 200 až 400 gramů nižší.

  Největší důvod, proč bychom si notebook nekoupili (například ve srovnání s profesionálním notebookem ThinkPad T41) je slabší konstrukce. Ve všem ostatním notebook alespoň minimálním požadavkům vyhovuje nebo je výrazně předčí. Proto si tento stroj od nás zaslouží celkově čistou dvojku bez přívlastků, ale pouze za konstrukci a velikost dostává za tři. Notebook bychom s výjimkou extrémních cestovatelů doporučili komukoliv, kdo hledá velmi výkonný, malý a kompaktní notebook. Pro častě cestovatele je lepší se poohlédnout jinde, oproti vyztuženým hořčíkovým konstrukcím nedokáže Asus držet krok.

  Závěrem - špička pro nezáludného a nenáročného spotřebitele

  Pokud jste profesionál, který často cestuje a potřebuje se na svůj notebook 99,99% spolehnout i při ostřejším nakládání, pak dejte od tohoto Asusu ruce pryč. Pokud jste běžný spotřebitel s vysokými nároky a stačí Vám 95% spolehlivost a naplnění takřka všech představ použití, pak je to notebook pro Vás (při nošení v rozumné brašně, jako například námi testovaný Samsonite Pillow pro širokoúhlé notebooky). Asus A8J má slušnou plastovou, ale ne špičkovou kompozitní konstrukci, má velmi širokou škálu rozhraní (ale ne úplně kompletní) a k tomu videokameru se čtečkou karet, má téměř nejvyšší výkon a téměř nejlepší komponenty, také se může pochlubit jakž takž rozumnou výdrží na akumulátor při plné zátěži (méně než dvě hodiny). [Pro velké zobrazení notebooku z několika pohledů v novém okně klikněte zde (Flash animace).]

  Je to takřka typizovaná ukázka špičkového spotřebitelského notebooku, který neaspiruje na profesionální (podnikové) vlastnosti. A naprosto si bez těchto vlastností vystačí, protože jinak by se zbytečně prodražil. Jeho běžný uživatel by tyto případné kvalitní vlastnosti (lepší konstrukce, odolnější víko, menší velikost, nižší teplota, lepší dělení klávesnice) navíc stejně neocenil. Proto vzdejme hold Asusu a pochvalme notebook, který nebude rád padat, ale při opatrném zacházení nabídne za ne úplně malé peníze (40+ tisíc Kč s DPH) poměrně hodně zábavy. Na trhu je nyní další verze s vyšším rozlišením displeje 1440x900bodů a rychlejším procesorem Core 2 Duo řady T7200, což může být ještě zajímavější a nadupanější alternativa pro ty opravdu náročné spotřebitele.

   

  Komentáře

  Přidat komentář

  Přehled komentářů

  Zatím nebyl vložen žádný komentář