Jdi na obsah Jdi na menu
 


Posloucháte rádi internetová rádia nebo sledujete on-line TV? Hodila by se vám šikovná aplikace, ve které najdete vše pěkně přehledně pohromadě? Pak si přečtěte následující recenzi.
reklama


Kdo by si sem tam nepustil internetové rádio nebo televizi? Online přenosy zažívají v posledních letech nebývalý rozmach, a to hlavně díky rozšiřování rychlých internetových přípojek. Uživatelé s rychlým ADSL, WiFi nebo kabelovým připojením se už dávno nemusejí starat o rychlost svého připojení a trpět při poslouchání internetového rádia, které se vejde do přenosového pásma vytáčeného připojení, o televizi ani nemluvě.
Současnost a budoucnost internetového vysílání

Dnes si posluchači a diváci online přenosů užívají vysoké kvality obrazu a zvuku, která v se některých případech dostává na úroveň pozemní digitální televize. Pryč jsou doby, kdy bylo internetové rádio přenášeno na 32 kilobitech a šťastlivci s ISDN přípojkou si mohli dovolit maximálně 64 kilobitů. Většina dnešních rádií vysílá rychlostí až 128 kilobitů. Český Rozhlas pak dokonce i při 224 kilobitech proměnlivého bitratu ve formátu Ogg Vorbis. To už je kvalita, při které jen dobře trénované lidské ucho pozná účinek použité komprese.

Podobně daleko ve vývoji, jako internetové rádio, jsou i video přenosy. Musíme si ovšem uvědomit, že oba komunikační kanály nezačínaly svůj rozvoj ve stejné době a za stejných podmínek. Video přenosy jsou podstatně náročnější na přenosové pásmo a tak jsme si na rozumné online sledování pořadů museli o nějaký ten rok počkat, oproti rádiu. Dnešní přenosy využívají téměř naplno šířku pásma nejrozšířenějších připojení a jejich obrazová a zvuková kvalita se pomalu blíží kvalitě běžného pozemního vysílání. Nejdále v kvalitě je v našich končinách stanice HDTV1, která dokonce využije plné pásmo připojení o dvou megabitech.

Budoucnost vysílání audia i videa bude nejpravděpodobněji směřovat k vyšší kvalitě a vyšším datovým tokům. Ruku v ruce se zaváděním ještě rychlejšího ADSL2 a zvyšováním rychlostí ostatních způsobů připojení, dosáhne časem vysílání internetových televizí hranice, kdy již nebude potřeba dále zlepšovat kvalitu. Takovou hranicí by mohla být v bližší budoucnosti datová náročnost filmů na DVD médiích (okolo 5,5 Mbit), ve vzdálenější budoucnosti pak přenosové rychlosti HDTV filmů. Vysílání některých pokrokovějších internetových rádií bude zřejmě směřovat k bezztrátové kompresi pomocí kodeku FLAC, nebo jemu podobnými. Ostatní rádia pravděpodobně zůstanou u současné kvality.
Hlavní znaky programu

Vraťme se ale ze říše fantazírování zpět na zem, do reality, kde existuje obrovské množství rádií a televizních kanálů po celém světě. Jak se ale v takovém nepřeberném množství snadno orientovat? Jednoduše, stačí mít specializovaný program, který seznam přenosových kanálů spravuje a zároveň umožňuje jejich přehrávání bez nutnosti spouštět internetový prohlížeč nebo přehrávač multimédií. Něco jako je E-radio Manager.

Program E-radio Manager je českým produktem. Nabízen je hned ve dvou zpoplatněných verzích:

instalační - nainstaluje se, jako běžná aplikace, vhodné pro používání na jednom počítači

rozbalovací - verze, distribuovaná jako .zip archiv, stačí rozbalit do složky a používat, vhodné např. pro přenášení s sebou na usb klíčence, rozbalená verze E-radio Managera má 2,5MB

Nezpoplatněné varianty končí u verze 1.20, dále už jsou nabízeny jenom verze Pro. Aktualizace programu jsou dostupné pouze pro zpoplatněné verze.

Hned při prvním spuštění jsou v programu přítomny desítky rádií a několik televizních stanic, včetně mnoha populárních zahraničních kanálů. Další stanice snadno přidáte pomocí okna nastavení rozhlasových stanic, které se skrývá v menu, vyvolávaném pravým tlačítkem myši kdekoliv v aplikaci. Bohužel jsou stanice, načítané z internetové databáze programu, uzamčené, a tak si k přítomným variantám Českého Rozhlasu tu nejkvalitnější (224kbps Ogg Vorbis) asi nepřidáte.

Příjem internetového vysílání se spouští už jen kliknutím na název stanice. E-radio Manager rovnou u každé stanice nastavuje nejvyšší možný datový tok. V případě nedostatečného pásma si můžete vybrat i méně kvalitní variantu stejného kanálu v rozbalovacím menu pod seznamem stanic. Jednoduché vyhledávání umožňuje hledat v názvech jednotlivých stanic podle zadaného kritéria.


Nahrávání z vysílání

Výhodou, oproti běžnému přehrávání v prohlížeči nebo přehrávači multimédií, je nahrávání zvuku rádia přímo do MP3 souboru. Po stisknutí tlačítka Záznam z horního menu se ihned spustí nahrávání, společně s ovládacím oknem. Po ukončení nahrávání tlačítkem Stop program nabídne uložení souboru.


Nahrávání vysílání jde v programu také naplánovat. S E-radio Managerem tak nemusíte vyčkávat na začátek oblíbeného pořadu pro spuštění nahrávání. Možnost nahrávání se v programu nenápadně skrývá pod položkou Nastavení plánování. V plánovači nahrávání můžete nastavit dokonce i kvalitativní variantu vysílání, ze které má program nahrávat.

Oblíbené a filtry

Z různých aplikací jistě znáte funkci zobrazení oblíbených položek, ať už jsou to oblíbené stránky, uložené v internetovém prohlížeči, nebo často přehrávané audio a video soubory v přehrávači. Funkce Oblíbené v E-radio Manageru funguje trochu odlišně. Zastupuje zde funkci jakéhosi filtru, který zobrazuje pouze položky, u nichž uživatel zadal počet hvězdiček, představujících kvalitativní hodnocení. Ostatní filtry, které program nabízí, umožňují řadit a třídit kanály podle země původu, žánru (zadává se společně s novým kanálem) a počtu hvězdiček.

Závěr

E-radio Manager je jedním z těch lepších přehrávačů internetového vysílání. Pro jeho používání rozhodně hovoří kompletně české prostředí, přehledné členění seznamu kanálů, nahrávání záznamů z rádií s možností plánování a v neposlední řadě také příjemný vzhled aplikace. Vytkl bych mu drobné chyby aplikace, které však autor postupně opravuje.
Plusy
kompletně v češtině
není nutné spouštět prohlížeč nebo přehrávač
bezinstalační verze, vhodná pro usb klíčenku
Mínusy
při čekání na odezvu serveru neodpovídá
nemožnost upravovat všechny kanály