Jdi na obsah Jdi na menu
 


Just Cause

Recenze - 16.10.2006 - Sharpen

Již od útlého dětství se každému z nás líbí velké věci. Co myslíte? Dokáže být něco velkého zároveň i krásného? Možná vás dnes přesvědčím!

Hezkou dobu jsme si nemohli zařádit v pořádné gangsterské akční hře. Dnešní článek sice neobsahuje tyto praktiky - spíše nápadně se podobající. Očekávaný titul se jmenuje Just Cause, který pochází od vývojářů z Avalanche Studios a nutno připomenout, že před jeho vydáním v mnoha hráčích syčela horoucí nedočkavost, byť nebyla spuštěna velká reklamní kampaň. Otázek byla celá řada, takže se na to pojďme konečně podívat.

Just Cause je dílo akčního rázu, kde hlavní postavu zastupuje agent CIA Rico Rodriguez. CIA je označení organizace, jejíž členové se usilovně snaží o celosvětový mír. Agenti musí pracovat v naprostém utajení: nedopřejí si rodinu, ani pohodový život. Zaměřují se na celosvětovou vládu, která si logicky nesmí dovolit příliš. A to je náš příběh. Vláda na ostrově San Espirito si umanula prodej a výrobu zbraní hromadného ničení. Do akce je vyslán zkušený agent Rico, který nikdy neztrácí ojedinělé charisma a hrdinské schopnosti. Postupem času se celá věc poněkud vyhrotí a do věci jsou zamotáni i nebozí obyvatelé tamějšího "ráje". V prvé řadě je zapotřebí zničit neblahou myšlenku produkce zničujícího svinstva a v druhé fázi navždy zbavit prezidentského křesla bosse jménem Mendoza. Jak jste si možná všimli, nejedná se o nic jednoduchého (a ani originálního).

Prostě chaosSan Espirito se rozkládá na jihoamerickém kontinentu. Všechny lokality jsou prosluněné, všude kolem je vzrostlá vegetace a obyvatelé jsou mírumilovní. Při putování narazíte na povětrnostní podmínky všeho druhu, stejně jako střídání dne a noci si vyžádá zaslouženou pozornost. Na první pohled idylka mnoha z nás, ovšem později vše nabude jiného spádu. Vládní institut si totiž nevzal terčem pouze odhalenou organizaci CIA, ale i velké množství občanů. Pravdou sice je, že někteří dávají přednost nadávkám a na větší aktivity kašlou, avšak najdou se i tací, kteří pro svobodu a pocit blahobytu udělají prakticky vše. Na všech možných koutech souostroví jsou rozprášeny povstalecké skupinky, plně vybavené automatickými zbraněmi a dokonce těžkou technikou.Všude hlídkují příslušníci armádních složek, takže si asi dokážete představit, jaké pocity přináší tamější podmínky. A víte co? Řeknu vám to: jsou hrůzné. Na denním pořádku jsou smrtelné přestřelky mezi vládní gardou a spikleneckými živly. A že se vám to nelíbí? Máte smůlu, hájit můžete pouze vzbouřence, což je konec konců logické. Pro úplnost nastíním práce, které můžete s těmito odpůrci vykonávat. V každé lokalitě panuje velká policejní disciplína, kterou je v samém prvopočátku nutno odstranit, jinak není možné vymýšlet další plány. S několika schopnými povstalci zneškodníte policejní zátarasy a v zápětí eliminujete vůdce strážce zákona. A jaká je odměna? Velký dům, terénní sporťák v garáži a na střeše uhnízděný vrtulník. Postupem času si tedy vytvoříte na různých místech svoje zázemí, které vám poskytne vlastní lidi, kvalitní střelivo a dopravní prostředky.
Bez pořádného vozítka ani ránuDoprava je v Just Cause neodmyslitelný prvek. San Espirito sice obsahuje automobily, ovšem jejich zevnějšek a především výkonnost není zrovna to pravé. Pozornost si určitě zaslouží velké souostroví, které je podle všeho několikrát větší než v GTA: San Andreas, proto jsou adekvátním řešením vrtulníky, letadla a lodě. Vrtulníků osedláte několik: od osobních, po plně vyzbrojené macky. Stejně tak letadel se naskýtá celá řada, prolétneme se dokonce i v obrovském dopravím hufanu. Ať je to stroj takový nebo makový, ovládání je vždy pohodlné a nenáročné, tudíž si můžete dovolit různé skopičinky. I lodní přeprava si našla svoje místo. Pokud je úkol blízko moře, tak není nic lepšího než si udělat krásnou plavbu šinoucí se poblíž romantických břehů.Zbraňový artikl se ukázal jako velmi pestrý. Do rukou dostaneme klasické pistole, samopaly, odstřelovačku, tříštivé granáty a raketomety. Každá ze zbraní si žádá příslušné zacházení, ovšem abych vše uvedl na pravou míru, svým výkonem se příliš neliší, vyjímaje granátů a bazuky, samozřejmě. Ovšem pokud nejste puntičkáři, tak si takového nezmaru všímat nebudete a raději si vychutnáte pestré přestřelky. Abych nezapomněl, Rico je skutečně profesionál se vším všudy. Při sobě má nejen velké množství zbraní, ale také padák a jakýsi vystřelovací hák. Leč to tak nevypadá, kombinací těchto zbraní získáme skutečně nečekané. Hák má velkou průraznost, takže není problém se zachytit do projíždějícího automobilu nebo vrtulníku. Pakliže se trefíte a naberete požadovanou rychlost, v zápětí se otevře padák a vy se vznášíte v oblacích. Ostatně padák lze využít i při seskoku z velké budovy, skály a z dalších věcí. Nesmím také opomenout možnost zavolat si vrtulník, který na vámi určené místo ihned dopraví terénní vůz, motorku, motorové letadlo a rychlý člun. Ovšem to platí jen v tom případě, že nejste ohroženi početným stádem hulvátů se samopaly.
Nuda? Cože?Hlavní úkoly našemu svěřenci nezadává povstalecký sbor (jen vedlejší), ale asi čtyřicetiletý chlapík, který je vždy sličně oháknut a na pořádného panáka Whisky nikdy nedá dopustit.Jeho o dost mladší spolupracovnice působí svůdným dojmem, a v průběhu hraní vypadalo, že s Ricem laškuje, ovšem nadešlo velké zklamání, protože erotických scének jsem se bohužel nedočkal, pokud neberu v potaz lehké cumlum cumlum. Jak jsme si řekli, agent Rico je jeden z nejlepších. V závislosti na tom se odvíjejí jeho zadané úkoly, které jsou vesměs pestré. Někdy musíte odstranit nepohodlnou osobu, podruhé eliminovat základnu, jindy zase zpopelnit travnatý porost podobný náhražce tabáku. Cesta scénářem prostě neomrzí, pakliže milujete situace, kdy jste v absolutní nevýhodě. Dokončení zadaných úkolů a samotná eliminace prezidenta trvá asi dvě odpoledne, a to bez jídla, pití a patřičného množství cigaret. I přes moje pohodlné vlastnosti jsem tyto věci díky Just Cause dokázal snížit na minimum.Nechci a ani si nemohu odpustit zmínit nezdary, které titul Just Cause na herní pole přinesl. Především bych rád poukázal na nevrlé ovládání všech vozidel a motorky. Při zatáčení je vozidlo ihned ve smyku a to ani nemluvím o tom, jak se vůz chová při rychlé jízdě – no strašně. Ani umělá inteligence nepřátel a okolního obyvatelstva není uspokojivá - při přecházení silnic si dávejte pozor. Odhadem bych řekl, že řidičský průkaz na tamějších silnicích nevlastní nikdo, čemuž se nakonec nikdo z nás ani nediví. Na druhou stranu si cením vyšperkované grafiky a úžasné mořské hladiny, která okouzlí i ty nejnáročnější. A světe div se, HW náročnost se pohybuje na minimálním CPU 1400 MHz a 512 MB RAM. Prostě paráda.Díky Just Cause jsem si po dlouhé době konečně zahrál skvělou akční záležitost, která si nežádá profesionální přístup a dovednosti, nýbrž bojovného ducha plného chtivosti a nadšení. Milovníkům této zábavy vřele doporučuji vyzkoušet, byť se nejedná o revoluční věc.


Hodnocení:
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář