Jdi na obsah Jdi na menu
 


Panasonic chce prodávat vlastní 100GB Blu-ray disk

Kliknutím fotografii zvětšíte.

Přehrávač rodiny Panasonic DIGA, který podporuje Blu-ray nosiče. Ilustrační obrázek.

Japonská společnost Panasonic představila prototyp Blu-ray disku, jenž vybavila čtyřmi záznamovými vrstvami. Kotouč dokáže pojmout až 100 GB dat.

Panasonic ukázal 100GB Blu-ray disk v rámci konference ISOM 2006 (International Symposium on Optical Memory 2006) v Japonsku. V průběhu sympozia se veřejnosti představily také další optické systémy pro ukládání dat, například holografické jednotky.

Podle Panasoniku je možné do všech čtyř vrstev umístěných na disku zapisovat 1x až 2x rychlostí. Větší rychlost záznamu dat na daný čtyřvrstvý BD kotouč je zatím nemožný, uvedla společnost.

Společnost garantuje trvanlivost dat uložených na 100GB optickém médiu po dobu sta let. Panasonic vážně uvažuje o započetí komerční výroby tohoto disku, kdy se tak stane však stane firma neupřesnila.

Konkurence Panasoniku společnost TDK připravila vlastní variantu 100GB optického Blu-ray disku. Firma jej však ukázala světu již loni. Stejně jako u Panasoniku i na 100GB médium TDK lze zapisovat data maximálně dvojnásobnou rychlostí.

TDK však nezůstala u "pouze" čtyřvrstvého Blu-ray kotouče. Letos uvedla také speciální šestivrstvý BD nosič s kapacitou 200GB. Jedna záznamová vrstva pojme 33,3 GB dat.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář