Jdi na obsah Jdi na menu
 


Philips uložil 75GB dat na 12cm kotouč

Kliknutím fotografii zvětšíte.

Na japonské konferenci ISOM 2006 ukázal Philips přepracovanou metodu ukládání dat "near field optical recording", která je zkoumána vývojáři již řadu let. S její pomocí dokázala firma na jeden kotouč o průměru 12cm, tedy na nosič o ploše srovnatelné s klasickým DVD médiem, uložit 75 GB dat.

Velká množství dat na relativně malou plochu je možné uložit díky miniaturní vzdálenosti záznamové plochy a čtecího média.

Philips hovoří o vzdálenosti 25 nanometrů mezi médiem a čtecí/záznamovou hlavou. Technologie je známá již řadu let, jejímu uvedení do praxe však bránily hlavně technické problémy.

Philips používá pro záznam dat laserový paprsek o stejné vlnové délce (405 nanometrů) s jakou pracují systémy Blu-ray. BD však pracuje se clonou 0,6, systém od Philipse se speciálními čočkami o cloně 1,45, díky čemuž dokáže jednotka zaměřit paprsek laseru mnohem blíže povrchu média než je obvyklé.

Philips umí díky těmto hodnotám do jedné vrstvy optického disku o průměru 12 cm uložit asi 75 GB dat či dokonce 125 GB dat při použití čočky s lomivostí 1,58. Firma již pracuje na návrhu média až se čtyřmi záznamovými povrchy - takovýto kotouč by nesl až 500 GB dat.

Společnost holá v příštím roce ukázat near-field systém s dvojicí záznamových vrstev na jednom kotouči. Firma však tvrdí, že než se produkt dostane do komerční fáze uplyne ještě několik let.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář