Jdi na obsah Jdi na menu
 


Sony, Toshiba a NEC budou vyrábět 45nm čipy

foto: Toshiba
 

Technologii, díky níž lze vyrábět 45 nanometrové čipy, jsme dokončili, uvedli zástupci společností Sony, Toshiba a NEC Electronics Corp. Japonské firmy novou technologii demonstrovali ve středu v San Franciscu.

45nm výrobní proces

Rozměr "45" nanometrů se vztahuje ke způsobu výroby procesoru. Udává velikost jednotlivých polovodičových křemíkových hradel v daném čipu. Velikost této součástky úzce souvisí s rychlostí a spotřebou jádra. Čím je hradlo menší, tím vyšších Výrobci mikročipů se obecně snaží produkovat procesory co nejmodernější cestou. Postupně se přesouvají od 90nm k 65nm a 45nm technologii, protože díky novým postupům mohou společnosti významně šetřit na materiálu.

Platformu pro výrobu 45nm moderních čipů s velmi nízkou spotřebou dokončí všechny tři zúčastněné firmy počátkem příštího roku.

Japonské trio dodalo, že jejich nová technologie zaručí životnost tranzistorů po dobu 15 let. Firmy doplnily, že tyto moderní tranzistory budou až o 30 procent rychlejší než produkty současné generace.

Neméně zajímavá je zpráva, že se tři společnosti souběžně věnují přípravě dvou 45nm procesorů - právě vyvinutá platforma je údajně ideální pro výrobu vysoce výkonných systémů, druhá, která bude dokončena až v příštím roce, má dovolit výrobu velmi úsporných čipů z hlediska spotřeby elektrické energie.

Společnosti Toshiba a NEC chtěly podle zpráv z poloviny března připravit 45nm výrobu samy bez Sony. Zástupci posledně jmenované firmy navíc tehdy uvedli, že "nemají zájem na nějaké spolupráci. Budeme vyrábět čipy sami a pokud naše kapacita nebude dostatečná, pak oslovíme jiné producenty."  

Japonský deník Mainichi Shimbun však i přes toto negativní stanovisko Sony spekuloval, že se firma k NEC a Toshibě se později připojí. Další vývoj situace mu dal zapravdu.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář