Jdi na obsah Jdi na menu
 


Toshiba prodává miniaturní disk s kapacitou 100 GB

Kliknutím fotografii zvětšíte.Zvětšit obrázekMK1011GAH s kapacitou 100 GB

Japonská společnost Toshiba uvedla na trh pevný disk s kapacitou 100 GB. Průměr záznamových ploten harddisku je roven 4,6 centimetrům, výrobek je proto vhodný i do kapesních MP3 přehrávačů.

Toshiba dříve nabízela 1,8" pevný disk s kapacitou 80 GB. Větší kapacity u stejně velké novinky dosáhla firma nasazením technologie kolmého zápisu dat [celá zpráva], disk navíc obsahuje hned dvě záznamové plotny.

Model dostal do vínku 8 MB vyrovnávací paměť, jeho plotny rotují rychlostí 4200 otáček za minutu. Podle výrobce je průměrná doba vyhledání dat na povrchu ploten disku rovna 15 milisekundám.

Klasické 3,5" disky určené do stolních počítačů běžně roztáčejí plotny rychlostí 7200 ot./min., přístupová doba k datům se počítá na 8 - 9 milisekund.

Protože Toshiba plánovala, že s diskem budou pracovat ultramobilní notebooky nebo kapesní přehrávače, zapracovala na snížení spotřeby nového produktu. Alespoň papírově si proto vede disk z hlediska spotřeby energie velmi dobře - z baterie si ukousne 0,003 Wattu na gigabyte, viz. datasheet výrobce.

Pevný disk a na něm uložená data by měla vydržet také silné otřesy. Toshiba tak garantuje bezchybnost produktu i za situace, kdy bude za provozu vystaven přetížení 500 G po dobu 2 milisekund. Ve vypnutém stavu má systém vydržet dokonce přetížení 1500 G, které bude trvat 1 ms.

První zákazníci si budou moci koupit 100 GB produkt MK1011GAH příští rok v lednu. Kdy jej nasadí výrobci MP3 přehrávačů do svých přístrojů - například Apple do iPodu [celá zpráva] nebo Microsoft do Zune [celá zpráva], není známo.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář