Jdi na obsah Jdi na menu
 


(Nadeo) Trackmania Sunrise je pokračování budovatelsko/ závodní hry Trackmania ( dále jen TM ). TM vyšla z myšlenky starých Stunts ( ještě je mám doma ) či Stunt Car Racer.


TM nabízí postavit si vlastní závodní trať a následně na nich závodit. Ne však jen to - v singleplayer módu si můžete vybrat z několika typů závodů, Race ( závod na čas ), Platform ( závody na co nejmenší počet pokusů - vrácení k checkpointu ), Crazy ( snižování času daného pro zajetí tratě ) a Puzzle ( dostavování tratí s omezeným počtem bloků k možnému a co nejefektivnějšímu zajetí závodu ). Multiplayer mód nabízí hru po lokální síti internetu nebo hru až osmi lidí na jednom počítači ( samozřejmě postupně, bych je chtěla vidět hrát všechny zaráz... ).

tm2

Herní módy jsou tři - Island ( ostrov ), Bay ( záliv ) a Coast ( pobřeží ) a pro ještě lepší pocit z jízdy si můžete nastavit čtyři denní doby - svítání, den, večer i noc. Každá doba nabízí jiné podmínky při jízdě a hlavně efektivní osvětlení, které občas může pomoci, ale i zavazet ( občas jsou zatažené žaluzie v pokoji nutné ).

tm3

Tratě pro jednotlivé mody jsou roztříděny stejně jako v první TM do sérií. Pokud chcete odemknout další trať nebo sérii, musíte nejdříve získat daný počet medailí. Pro posun v rámci série vám stačí obvykle jen bronz, pokud ale chcete odemknout všechny série, budete potřebovat i cennější kovy a poháry. TM nabízí kolem 30 tratí v každém módu ( kromě Crazy ), ale vlastní tvořivosti ( nebo umění stahovat z internetu ) se žádné meze nekladou. Medaile získáváte za rychlost projetí tratě, vměstnání se do limitů potřebných k získání tří drahých kovů.V Platform nejcennější medaili obdržíte za nulový počet restartů tratě. K získání poháru musíte postupně bez přerušení projet na medailové časy všechny tratě jedné série. V každém závodě vám dělají společnost vlastní "duchové", poloprůhledné kopie vašich vlastních, dříve zajetých časů, a také celobarevní soupeři, kterými se však stejně jako duchy dá v průběhu závodu volně projíždět.

tm4

Auta: kromě toho, že jejich fyzika je naprosto ubohá, mohou brzdit nebo přidávat ve vzduchu ( štěstí, že ne zatáčet =D ) nebo se rozjedou závratnou rychlostí až přes 800 km/h, i když za pomocí zrychlováků ( Schumacher by zrudnul vzteky ), patří, tedy kromě absence človíčka za volantem, ke krásám hry. Existují tři typy automobilů podle druhu vybraného prostředí. Auta se samozřejmě od sebe odlišují nejen vzhledem, ale i ovládáním a pohybem na cestě. Zatímco Sport cars okamžitě reagují na příkazy, u Coast cars je řízení daleko obtížnější a náročnější. Bay cars (připomínají SUV) pak tvoří střední cestu. Další věc, která autům naprosto chybí, je model poškození. Můžete narážet, kdekoliv se vám zachce, a pokud se vám povede vrátit se na cestu, můžete pokračovat vesele dál. To platí i při pádu do jámy. Po nedlouhé době zápolení je pravděpodobnost, že se z ní stejně dostanete. A nikdy by mě nenapadlo, že bych v nějaké hře ( natož ve skutečnosti ) vyjela naprosto v pohodě kopec téměř pod úhlem 70°. Možná je to tak všechno přehnané, abyste si víc užili skákání a blbnutí na připitomělých tratích ( jednou jsem si postavila tzv. Skatepark, trať, kde byly samé U rampy, a skákala jsem tam jak magor... ale jenom prvních deset měsíců... ) nebo se prostě a jednoduše hned nerozmlátili a neochudili se o požitek z jednoduché a trošku nadsazené jízdy.

tm5

Už i kvůli téměř absolutní zaměřenosti na blázniviny, nulovému modelu poškození a arkádovému typu hry nemáte možnost tuningu, ale pouhému upravování barevnému vzhledu auta se všemi nálepkami a odlesky. To vše se děje v pěkném hangáru, nebo garáži, jak chcete. TM Sunrise má velice jednoduché a intuitivní ovládání, téměř nemůžete kliknou vedle ( tedy kromě toho, že jdem jednou při pokusu zrychlit auto klikla na tlačítko power a vypnul se mi počítač. Od té doby všechny nepotřebné klávesy blokuju, ale stejně se občas zblázní a fungují... =D ).

tm6

Demo TM Sunrise obsahuje velké množství prvků z plné hry, ale ještě víc jich nemá. Chybí Coast a Bay, a s tím také dva druhy aut, stavěcí bloky v editoru a ve skin menu ( žádný rasismus, jen změna vzhledu vašeho pojízdného miláčka ). Také jste ochuzeni o mód Crazy a další maličkosti - vytváření "duchů", nahrávání a přehrávaní vlastní jízdy a podobné. I přesto si v demu můžete vytvořit ohromné, až nekonečné množství vlastních tratí a miliony sportovních autíček, které i přes vaši neskutečnou radost budou všechna skoro stejná.

Nadeo vyrábí jednu TM za druhou. Po první Trackmanii vyšla Tm Sunrise, následně TM Original, TM Nations ( podle mě nic moc, je trošku moc nepřehledná a docela nudná, ale každý může mít jiný názor ) a to už nemluvě o přídavcích jako Speed Up, Power Up nebo Sunrise eXtreme. O TM Nations později. Za zmínku však stojí, že je zcela zdarma, jejím hraním si dokonce můžete při vítězství vydělat. A hlavní: můžete DOKONCE hrát za český tým. V tu chvíli, když mě tato hra už neskutečně nudila, udělala jsem si se sestrou profily Ovechkin a Vokoun a Ovechkin se vždycky vzdal, takže Vokoun pokaždé vyhrál... =D

Prostě s TM Sunrise, pokud nejste zarytí fandové strategií, se rozhodně, alespoň po nějakou dobu, nudit nebudete. Já TM Sunrise hraju už od prvního dne vydání dema, a bohužel jsem se ho ještě nezbavila. Kdybyste mi chtěli poslat ( prosím nějakou méně zavirovanou ) plnou hru zdarma, byla bych moc ráda a poslala bych vám nazpátek třeba Pampucha nebo Miny.

Plnou hru ke stažení nemám, protože jsem ještě nesehnala žádný zaručený odkaz, zatím žádné nefungovaly, tak jak bych chtěla. Tak taky kdyžtak připište. Buď na můj e-mail GOTIATH@seznam.cz nebo jednoduše do komentářů, kde si klidně můžete nadávat, jak chcete. Mám tady ale pár odkazů na dema a několik plných dodatků s tématikou Trackmanie. Většina jich je z Tiiscali Games, kde jenom kliknete na odkaz ke stažení. Kdyby nefungovaly, nezapomeňte, počítač a JÁ za to nemůžeme.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

ghjhgfjt

(Jiří kubeček, 30. 1. 2007 15:46)

jirkkkka

POOODVOOOD

(GOTIATH, 27. 1. 2007 19:41)

Svině, když to kopírujete ode mně tak NA KONEC VELKÝM aspoň napište zdroj!!!! Ale aspoň vidím, že se mi ten článek povedl ;) Ale stejně