Jdi na obsah Jdi na menu
 


TRUE CRIME: New York city

Je to už nějakou dobu, co jsme zaznamenali jednu z prvních her na bázi Grant Theft Auto. Původně určené True Crime pro konzole se relativně ujalo, přestože graficky ani hratelností nedosahuje kvalit svého vzoru. V záplavě dalších nesčetných kopií tohoto typu hry se nakonec ztratil a stal se z něj průměrný titul, který vyšel i na PC. Za pokračováním opět stojí vývojové studio Luxoflux pod taktovkou Activision, mezi další partnery patří netradičně i Puma a Motorola. Hra je přístupná až od 18 let, což dává najevo, s jakou vervou budete případy řešit. Musím uznat, že chvilkami je hra opravdu brutální a dětem by se do rukou dostat asi neměla.


Příběh
Úvod celé hry je zaměřen na trošku starší události, kdy je hlavní postava - Marcus Reed - ještě příslušník gangu. V podstatě je to zároveň trošku průvodní mise, kdy se učíte používat základní prvky střelby a pohybu. Jakmile postřílíte pár nepřátel, dojdete až k vytouženému bossovi a trošku nečestně(zrovna nemá jak se bránit) ho odkrouhnete. Za vámi se však z posledních sil zvedá jeden bodyguard, kterému nestačily ani tři rány z pistole. Před jistou smrtí vás zachrání váš patron, detektiv Terry Higgins. Postarší pán vás také po nějaké době dovede k policii a vy tak obrátíte minci a naopak zločinu zabraňujete.


Než se pustíte do samotné kampaně, je nutné projít policejním výcvikem, který zahrnuje sebeobranu, střelbu a pohyb. Věnovat se budete také obranným a taktickým prvkům při boji, jako je schovávání se za zdmi a střílení ze zálohy nebo zaměřování cíle. Nechybí ani známá ulička na trénink postřehu střelby, ve které se v oknech objevují zločinci, respektive civilisté, které máte nebo nemáte zastřelit. Bohužel, mě to zpočátku nenapadlo a tak šli k zemi i ti nevinní. K mému štěstí jsem však nakonec prospěl a získal práci právě jako pochůzkář.


Následně jste vrhnuti do víru velkoměsta, kterým "Big Apple" bezesporu je. Všude plno lidí, kolony aut a především téměř nepřetržité hlášení o nějakém vloupání, dopravní nehodě nebo přestřelce. Vybaven automobilem a pistolí, které vám dají na policejní stanici, řešíte právě drobné přestupky a hříchy zlodějíčků a grangsterů. Po pár úkolech získáte možnost práce detektiva a vyměníte modrou uniformu za běžné oblečení. V jednom z úkolů doprovázíte svého nadřízeného, kterým není nikdo jiný než starý známý Terry. Odvezete ho před dům, kde má splnit svůj úkol a vyčkáváte v autě. Jak už to bývá, práce detektiva je riziková a tentokrát na to doplatí právě Terry. Chvíli potom, co se za ním zaklapnou dveře, dům exploduje a vy ztrácíte vědomí.Náplň hry
Příběh pokračuje vaším pátráním po vrazích Terryho. To vše je proloženo menšími úkoly, ať už pro policii nebo některé nelegální melouchy pro gangstery. Téměř pořád i během nějakého přesunu se vám z vysílačky ozývají hlášení o zločinech v nejbližším okolí, pomocí kterých získáváte zejména peníze(za zatýkání zločinců) a také vaše chování se odráží na celkovém charakteru vaší postavy, jak ji vnímá okolí. Můžete si tak zvolit buď cestu zákona a chladného postupu policisty nebo naopak detektiva s hrubými vyšetřovacími metodami. Například za nechtěné přejetí náhodného chodce nebo hrubé zacházení při prohledávání dostáváte minusové body, naopak ty kladné za zatčení a vyřešení některých úkolů. Reputace se udržuje popravdě celkem těžko. Většinou jsem se pohyboval na mezní hranici ještě v té "lepší" polovičce, své hlavně dělali rychlé honičky v ulicích města a několik zajetých spoluobčanů. Pokud se z vás stane opravdový ďábel, například když někoho na ulici záměrně zastřelíte(já si hrál s plamenometem:), budete degradován na nějakou dobu opět na pochůzkáře do neslušivé modré uniformy. Plněním úkolů naopak postupujete v hodnocení detektiva od pátého po první stupeň, přičemž se vám zpřístupňuje nákup nových automobilů, zbraní a dalších dovedností.


Doprava
Pohyb po městě je prakticky neomezený, způsobů dopravy je hned několik. Můžete buď využít služebního vozu, který má samozřejmě i nějaký ten majáček a sirénu, takže cestování je pohodlnější a rychlejší. Typů policejních vozů je asi šest a pořizujete si je za pomocí vydělaných peněz, ve specializovaném obchodě si můžete koupit i civilní sériová auta. Na úvod dostanete základní model, který je relativně rychlý a stačí na běžnou práci. Další možností je si auto "vypůjčit" za pomocí odznaku detektiva, většina řidičů z vás má respekt a ani nenadávají, stejně tak vám ho přenechá kterýkoliv policista(ikdyž často za chrlení nadávek a s vystrčeným prostředníkem). Takto se můžete projet na motorce(dokonce lze jezdit po zadním kole), sednout za volant autobusu či dokonce hasičského vozu. Velice rychlou a bezpečnou dopravou, kdy se vám nepodaří nechtěně zajet nebo zranit nějaké ty chodce a poškrábat lak několika aut, je cestování metrem. Stanic je dostatek po celém městě a navíc je to velice rychlé, jednoduše sejdete do podchodu, přijede metro a vy si vyberete, kam chcete jet. Další rychlý a hlavně přesný přesun vám zajistí taxíky. Těch jezdí městem nespočet, bohužel to také něco stojí.


Obchody
Když už jsme u těch aut, někdy se shodí zejména u toho vašeho zajet do servisu a nechat vyklepat namáčklý blatník a nahradit rozbitá skla. Rozhodně se to nevyplácí u "vypůjčených" vozů, ale pokud už nějakou tu káru vlastníte, ať už je služební nebo soukromá, pak je dobré se o ni patřičně starat. V servisu je také možné auto přestříkat na oblíbenou barvu. Dalším obchodem, který se týká aut, je jejich prodejna. Na policejní stanici je možné koupit především auta policejní, tady najdete zase obyčejná bez majáčků, která mohou mít mnohem lepší jízdní vlastnosti. Protože vaše postava není nesmrtelná a žije obyčejný život, je nutné jí doplňovat energii. Můžete tak učinit spánkem v hotelu nebo nějakým tím občerstvením. Možností je hodně, potkal jsem třeba pouliční stánek s párky, jindy zase obchod s potravinami. Další vychytávkou jsou obchody s hudbou, kde si vyberete oblíbený styl a skladby a pak si je přehráváte na autorádiu. V neposlední řadě je k vaší činnosti potřeba dobré výzbroje, kterou koupíte také v patřičných obchodech.


Zbraně
Nejen u policie, ale i v obchodech je dostupný rozsáhlý arsenál zbraní. Na začátku máte pouze služební pistoli, případně obušek. K lepším zbraním se můžete dostat dvěma způsoby - tím, že si je koupíte nebo seberete od zabitých gangsterů. Druhá varianta má ten háček, že je možné je použít jen chvilkově, v dané situaci. Při jakékoliv změně zbraně je odhazujete, asi to má symbolizovat, že můžete nosit jen na sebe registrovanou a legálně zaznamenanou výzbroj. Dostupnost zbraní v obchodu závisí na vašem levelu detektiva, od revolverů přes brokovnice až po taktické zbraně, odstřelovací pušky a plamenomet. To vše doplněno o možnost zlepšit nějakou schopnost(větší zoom v režimu zaměřování, slow-motion,...) a ruční zbraně, které najdete po ruce až v dané situaci. Není tedy výjimkou vrhací nůž nebo v obchodě povalující se láhev.


Úkoly
Během celé hry vás bude provázet hlavní příběhová linie, které se sice musíte držet, ale mezi plněním hlavních questů je spousta času na postranní kšeftíky a udržování pořádku ve městě. Ve statistikách je zahrnuta vaši reputaci, procentuelní zobrazení, kolik máte ze hry za sebou a také jak je město díky vám očištěno od zločinu. Menší úkoly vám dávají i "chlapci" z druhé strany, tedy gangsteři a často je čistě na vás, jestli práci vezmete a získáte tak především peníze, nebo raději budete plnit roli hodného policisty. Aby jste se při věčném pátrání nenudily, vývojáři ještě připravili zpestření v podobě závodů a zápasů. Ty se zpřístupňují také vzhledem k vašemu postupu a fázi hry.


Zpracování
Pokud jste si prohlédli nějaký ten screenshot ze hry, jistě mi potvrdíte, že grafika je sice pěkná, na druhou stranu žádný převrat to v tomto stylu hry není. Užitečné je například přepínání pohledů při jízdě v autě nebo na motorce. Budovy si jsou povětšinou velmi podobné a musím přiznat(ač jsem zatím v NYC nebyl), že jsem snad nepoznal žádnou z oněch známých mrakodrapů a děl světoznámých architektů. Interiérů si také neužijete mnoho, občas se stane, že navštívíte u různých úkolů ten stejný byt, jen v jiné části města. Rozloha dostupných čtvrtí je veliká, až vás někdy cestování z jedné strany na druhou unavuje a raději zvolíte taxík nebo podzemku. S autem ztrácíte čas, t

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

dddeeeebbbbbiiiillll

(pupicek, 18. 1. 2008 19:54)

mas peknej blog jenom ta cervena....